Jste zde: Domácí stránka |
TJ Sokol Mariánské Hory > Jakub Brunclík

Jakub Brunclík

19.1.2009 Život a ragby ve Francii

Jakub Brunclík

V čase vánočních dovolených  nastala doba,kdy na krátkou návštěvu přijel do vlasti Kuba Brunďa, který od 16.7.2008 působí v zahraničí.


Kuba je vyškovský odchovanec a do Ostravy ho přivedl trenér Karel Ševčík v září 2006.Po dvouletém působení v našem klubu se v létě přestěhoval do Francie do města Bellegarde Sur Valserine,které leží na hranici se Švýcarskem,konkrétně 30 km od Ženevy.

Přestup do místního klubu USBC mu zprostředkoval  Yves Perott prostřednictvím Karla Ševčíka.Po několika testech odcestoval za hranice.Po dvoutýdenním rozkoukávání začala v létě ostrá příprava mužstva,které hraje 3. skupinu soutěže FEDERAL II.Kuba v přípravě uspěl a tak zůstal jako jediný vyslanec našeho klubu v zahraničí. Přístup k ragby je  ve Francii velmi odlišný,než u nás,což je dáno nejen popularitou,ale i demografickými podmínkami. Společné mají hráči to,že mají amatérský statut jako u nás,jen klub vyplácí bonusy za utkání a tréninkovou účast.Bohužel vlivem světové hospodářské krize,přestalo vedení klubu tyto bonusy vyplácet a tak  obživu získává Kuba ,jako zaměstnanec firmy vyrábějících montované domy.Svůj každodenní pracovní den začíná kolem desáté ráno a po hodinové pauze na oběd končí kolem sedmnácti odpoledne,přímo z práce se přesouvá na trénink. Trénuje se dvakrát týdně a když se nedaří tak i třikrát.Samozřejmostí je nedělní trénink před domácím utkáním.Hracím dnem je neděle,kdy nejprve na trávník vybíhá B mužstvo a hlavním utkáním je zápas A týmu,do kterého byl Kuba zařazen. Probojoval se i do základní sestavy mužstva a tak zatím nastoupil ve všech deseti soutěžních kolech.Jediným Kubovým přáním je aby se mu vyhýbala zranění a  mohl odehrát co nejvíce kvalitních utkání, ta by mu mohla otevřít dveře i  do dalších soutěží popřípadě zahrát si za národní tým.

V mužstvu trénuje přibližně padesát hráčů a tak konkurence v A týmu je veliká.Hráči  neberou ragby jen jako sport,ale jako životní styl a přizpůsobují mu i životosprávu.Na domácí utkání chodí do dvou tisícovek diváků a tak atmosféra na zápasech bývá vynikající. A v čem se nejvíc liší francouzské ragby od našeho.Především ve fyzické kondici.Ta je základem všeho a u všech týmů,počínaje mládeží. Fyzička je základním stavebním kamenem,na které pak navazuje to ostatní.Takže recept pro naše naděje jak uspět ve Francii je jednoduchý,učte se jazyk a běhejte!

My přejeme Kubovi hodně úspěchů nejen v tom novém roce 2009,ale po celou dobu jeho sportovní kariéry a těšíme se na jeho další návštěvu v Ostravě.